Edukira joan

Villavieja de Yeltes

Villavieja de Yeltes
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Gaztela eta Leon
Probintzia Salamancako probintzia
AlkateaJorge Rodriguez Martin (en) Itzuli
Izen ofizialaVillavieja de Yeltes
Posta kodea37260
INEk ezarritako kodea37373
HerriburuaVillavieja de Yeltes
Geografia
Koordenatuak40°52′01″N 6°28′00″W / 40.866944444444°N 6.4666666666667°W / 40.866944444444; -6.4666666666667
Mapa
Azalera50,84 km²
Altitudea741 m
MugakideakYecla de Yeltes, Villares de Yeltes, Retortillo, Olmedo de Camaces, Fuenteliante eta Bogajo
Demografia
Biztanleria676 (2025)
alt_left 319 (%47,2) (%52,8) 357 alt_right
Dentsitatea13 bizt/km²
MatrikulaSA
villaviejadeyeltes.es

Villavieja de Yeltes Salamancako probintziako (Espainia) udalerri bat da, El Abadengo eskualdean dagoena. Azken erroldaren arabera 676 biztanle zituen 50,8 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Yecla de Yeltes, Villares de Yeltes, Retortillo, Olmedo de Camaces, Fuenteliante eta Bogajo.

Biztanleriaren tamainaUrtea600700800900100011001200200020052010201520202025Villavieja de YeltesBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 357 gizon, 319 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.56
 
95-99
 
1.25
3.64
 
90-94
 
4.70
5.60
 
85-89
 
7.52
6.16
 
80-84
 
8.15
5.60
 
75-79
 
7.52
5.88
 
70-74
 
6.58
10.08
 
65-69
 
6.90
8.12
 
60-64
 
6.27
11.48
 
55-59
 
11.60
8.96
 
50-54
 
7.52
6.44
 
45-49
 
7.84
3.92
 
40-44
 
2.51
3.08
 
35-39
 
2.82
3.64
 
30-34
 
3.13
6.44
 
25-29
 
4.08
3.08
 
20-24
 
5.64
1.68
 
15-19
 
3.45
3.92
 
10-14
 
0.63
0.56
 
5-9
 
1.25
1.12
 
0-4
 
0.63
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 50,3 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 41,7) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 7 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 5,3 —probintzian % 10,6—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Salamancako mapa
Udal
Prob
Udalerri berean · % 50,3Probintzia berean · % 34,8Erkidegoan · % 2,7Beste erkidegoa · % 7Estatutik kanpo · % 5,3
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 36 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 55,6)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Portugal, Frantzia, Paraguai dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Amerika · % 55,6Europa · % 44,4
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
◄ gizonezkoakjaioterriaemakumezkoak ►
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 875 etxebizitza zeuden: 342 (% 39,1) nagusiak eta 533 (% 60,9) ez-nagusiak.[4]

875etxebizitza
342etxegune

Etxebizitza multzoa Salamancako mapa

342
533
Etxebizitza nagusia (342)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (533)

Guztira 342 etxegune zeuden, eta horietatik 124 (% 36,3) pertsona bakarrekoak ziren.[5]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1124
2 pertsona105
3 pertsona58
4 pertsona45
5 edo gehiago10

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 658 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 23,3 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 19,9; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 31,9; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 24,9.[6] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 20,6 zen 2021ean eta % 23,3 2024an; beraz, 2,6 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 27,9 izatetik % 24,9 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 25,5 ziren, eta gizonen artean % 21,3; 4,2 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 30,6 eta gizonen % 19,8 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

658biztanle 15 urte edo +, 2024
% 23,3goi-mailako ikasketak+2,6 puntu 2021etik mapa
% 24,9lehen hezkuntza edo gutxiago−3,0 puntu 2021etik mapa
% 5,2ikasten ari dira, 2024
% 24,9
% 31,9
% 19,9
% 23,3
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 24,9Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 31,9Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 19,9Goi-mailako ikasketak · % 23,3
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Salamancako mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 64,7 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 35,3 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 6 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 51,9 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 48,1. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 1,2 ziren.[6]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 1,2
DBH eta antzekoak
% 31,9
Erdi-mailako LH
% 9,6
Goi-mailako LH
% 8,2
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 7,4
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 5,2
Masterrak eta espezialitateak
% 1,5
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Villavieja de Yeltes, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak153% 23,374% 21,379% 25,5
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa131% 19,974% 21,357% 18,4
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)210% 31,9131% 37,679% 25,5
Lehen hezkuntza edo gutxiago164% 24,969% 19,895% 30,6
Guztira658% 100,0348% 100,0310% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Villavieja de Yeltes, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 20,6% 20,1% 31,4% 27,9703
2022% 20,7% 19,9% 32,1% 27,3685
2023% 21,7% 19,2% 32,9% 26,2665
2024% 23,3% 19,9% 31,9% 24,9658

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 5,2 ikasten ari zen (34 pertsona).[7] Ikasten ari zirenetatik, % 55,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 23,5 erdi-mailako lanbide-heziketan, % 17,6 batxilergoan eta % 2,9 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 58,8 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 52,9; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 41,2 eta emakumeen % 5,9. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 68,4 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 45,5 eta 25–29 urtekoen % 6,1; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 0,7 baino ez.[8] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 41,2 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 37,5.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 68,4
20–24 urte
% 45,5
25–29 urte
% 6,1
30–34 urte
% 4,5
35–39 urte
% 9,1
40–44 urte
% 0,0
45–49 urte
% 0,0
50–54 urte
% 0,0
55 urte edo +
% 0,3
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 0,0
Goi-mailako ikasketak
% 55,9
Erdi-mailako LH
% 23,5
Batxilergoa
% 17,6
DBH eta antzekoak
% 2,9
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,0
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 95,4 estatuan jaio zen, eta % 4,6 atzerrian.[6] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 20,8 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 19,9; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 33,3 eta % 16,7, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 25,0 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 31,8; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 33,3 eta % 11,1, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 20,8
Goi-mailakoak
% 33,3
% 20,2
Batx. / erdi LH
% 50,0
% 39,0
DBH
% 0,0
% 19,9
Lehen H. edo gutx.
% 16,7
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 25,0
Goi-mailakoak
% 33,3
% 17,5
Batx. / erdi LH
% 33,3
% 25,7
DBH
% 22,2
% 31,8
Lehen H. edo gutx.
% 11,1
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 5,4 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 0,0.[7] Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 15.388 euro-koa zen[9], eta etxegune bakoitzeko 31.747 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.458 euro) parean dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 18.550 euro zen. Errenta gordina 18.262 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 42,5[10]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 33,6), beste diru-sarrerak (% 18,4), langabezia-prestazioak (% 0,9), beste prestazioak (% 4,6).

43%
34%
18%
Soldata · % 42,5Pentsioak · % 33,6Langabezia · % 0,9Beste prestazioak · % 4,6Beste sarrerak · % 18,4
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[11][oh 1]. Udalerrian indizea 29,6 da, probintziakoaren (30,2; Salamancako mapa) parean eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,2 da, probintziakoaren (2,6; Salamancako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Villavieja de Yeltes udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 294 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 44,8; gainerako % 55,2 inaktibo zeuden (erretiratuak % 51,7, beste inaktiboak % 41,7 eta ikasleak % 6,6).[12] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 11,6 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 52,0 zen eta emakumezkoena % 36,7; langabezia-tasa, aldiz, % 12,2 eta % 10,6 zen, hurrenez hurren.[12]

Okupatuen kopurua 253 zen 2023ean, 2021eko 271etik behera.[13] Emakumeek okupatuen % 39,1 osatzen dute, eta gizonek % 60,9.

253okupatu, 2023−% 6,6 2021etik
% 39,1emakumeak okupatuen artean
% 44,8jarduera-tasa, 2024
% 11,6langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 39,6
% 28,5
% 23,0
Okupatuak · % 39,6Langabeak · % 5,2Ikasleak · % 3,7Erretiratuak · % 28,5Beste inaktiboak · % 23,0
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Villavieja de Yeltes, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak260% 39,6159% 45,7101% 32,8
Langabeak34% 5,222% 6,312% 3,9
Inaktiboak362% 55,2167% 48,0195% 63,3
Guztira656% 100,0348% 100,0308% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 58,1), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 19,4), eraikuntza (% 15,0) eta industria (% 7,5).[13] Xeheago, jarduera-adarrik handiena nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza da (% 19,4), ondoren eraikuntza (% 15,0) eta merkataritza (% 12,6) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Salamancako mapa
% 19,4
% 15,0
% 58,1
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 19,4Industria · % 7,5Eraikuntza · % 15,0Zerbitzuak · % 58,1
Jarduera-adar zehatzak
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 19,4
Eraikuntza
% 15,0
Merkataritza
% 12,6
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 10,7
Administrazio publikoa
% 8,7
Manufaktura-industria
% 7,1
Ostalaritza
% 6,3
Hezkuntza
% 4,7
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Etxeetako jarduerak
% 2,8
Jarduera profesionalak
% 2,4
Garraioa eta biltegiratzea
% 2,4
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 2,4
Beste zerbitzu batzuk
% 2,4
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 1,2
Informazioa eta komunikazioak
% 1,2
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 0,4
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,4
Higiezinen jarduerak
% 0,0
Erauzketa-industriak
% 0,0
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,0
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 64,4; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 20,2), eta oinarrizko okupazioak % 11,5.[14] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 73,4 eta emakumeen % 50,5).

% 20,2
% 64,4
% 11,5
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 20,2Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 64,4Oinarrizko okupazioak · % 11,5Ez dago jasota · % 4,0
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Villavieja de Yeltes, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak51% 20,227% 17,524% 24,2
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak163% 64,4113% 73,450% 50,5
Oinarrizko okupazioak29% 11,514% 9,115% 15,2
Ez dago jasota10% 4,00% 0,010% 10,1
Guztira253% 100,0154% 100,099% 100,0

Okupatuen % 66,0 besteren konturako langileak dira, eta % 34,0 norberaren konturakoak.[15]

% 29,6
% 53,4
% 12,6
Norberaren kontura, langileak dituena · % 4,3Norberaren kontura, langilerik gabe · % 29,6Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 53,4Besteren kontura, aldi baterakoa · % 12,6
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Villavieja de Yeltes, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura86% 34,065% 42,221% 21,2
Besteren kontura167% 66,089% 57,878% 78,8
Guztira253% 100,0154% 100,099% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 96,5 estatuan jaio zen, eta % 3,5 atzerrian.[12] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 43,7 okupatuak dira, % 38,3 erretiratuak, % 7,4 bestelako inaktiboak, % 7,4 langabeak eta % 3,2 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 66,7 okupatuak dira, % 11,1 erretiratuak, % 11,1 langabeak eta % 11,1 bestelako inaktiboak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 43,0 bestelako inaktiboak dira, % 30,3 okupatuak, % 17,7 erretiratuak, % 5,0 ikasleak eta % 4,0 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 57,1 okupatuak dira, % 35,7 bestelako inaktiboak eta % 7,1 langabeak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 43,7
Okupatuak
% 66,7
% 7,4
Langabeak
% 11,1
% 3,2
Ikasleak
% 0,0
% 38,3
Erretiratuak
% 11,1
% 7,4
Beste inakt.
% 11,1
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 30,3
Okupatuak
% 57,1
% 4,0
Langabeak
% 7,1
% 5,0
Ikasleak
% 0,0
% 17,7
Erretiratuak
% 0,0
% 43,0
Beste inakt.
% 35,7
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 94,5 estatuan jaio zen, eta % 5,5 atzerrian.[14] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 73,6 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 16,9 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 9,5 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 66,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 33,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 50,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 25,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 15,4 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 50,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 12,5 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 12,5 oinarrizko okupazioetakoak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 16,9
Goi eta erdi maila
% 33,3
% 73,6
Langile kualifikatuak
% 66,7
% 9,5
Oinarrizko okup.
% 0,0
% 0,0
Ez dago jasota
% 0,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 25,3
Goi eta erdi maila
% 12,5
% 50,5
Langile kualifikatuak
% 50,0
% 15,4
Oinarrizko okup.
% 12,5
% 8,8
Ez dago jasota
% 25,0
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera.[16] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 38,5 zerbitzuetan ari dira, % 27,7 nekazaritzan, % 23,6 eraikuntzan eta % 10,1 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 66,7 zerbitzuetan ari dira, % 16,7 eraikuntzan eta % 16,7 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 85,7 zerbitzuetan ari dira, % 7,7 nekazaritzan, % 4,4 industrian eta % 2,2 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, guztiak zerbitzuetan ari dira.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 27,7
Nekazaritza
% 16,7
% 10,1
Industria
% 0,0
% 23,6
Eraikuntza
% 16,7
% 38,5
Zerbitzuak
% 66,7
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 7,7
Nekazaritza
% 0,0
% 4,4
Industria
% 0,0
% 2,2
Eraikuntza
% 0,0
% 85,7
Zerbitzuak
% 100,0
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 26 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 3.039 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[17][oh 2]. Udalerriaren azalera 50,8 km² denez, NAE lurraldearen % 59,8 da[18]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 91,9 larre iraunkorrak (2.793 ha, 25 ustiategitan), % 8,1 lur goldagarria (245 ha, 12 ustiategitan) eta arbolak (0,39 ha, ustiategi batean)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
60%
40%
NAE · 3.039 ha (% 59,8)Gainerako azalera · 2.045 ha (% 40,2)
NAE, lur-erabileraren arabera
8%
92%
Lur goldagarria · 245 ha (% 8,1)Larre iraunkorrak · 2.793 ha (% 91,9)Arbolak · 0,39 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 2.645 behi, 2.108 ardi eta ahuntz eta 213 txerri zeuden[19].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 416 gidari zeuden erroldatuta: 264 gizon (% 63,5) eta 152 emakume (% 36,5)[20]. Biztanleen % 61,5 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 730 ibilgailuk osatzen zuten: 472 turismo, 93 furgoneta, 75 kamioi, 34 ziklomotor eta 14 motozikleta[20]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 698 turismokoa zen, probintziako (559) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 16,3 urtekoa zen; turismoen % 2,8k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 26,1k 25 urte baino gehiago[20]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 67,5 diesel zen eta % 32,4 gasolinazko. Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 1,4k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 48,6k ez zuen etiketarik[oh 4].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
17%
33%
49%
0 etiketa · 2 (% 0,3)ECO · 8 (% 1,1)C etiketa · 124 (% 17,3)B etiketa · 234 (% 32,7)Etiketarik gabe · 348 (% 48,6)
Turismoak, adinaren arabera
18%
48%
26%
< 4 urte · 13 (% 2,8)4–8 urte · 28 (% 5,9)8–15 urte · 83 (% 17,6)15–25 urte · 225 (% 47,7)≥ 25 urte · 123 (% 26,1)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Jaiak eta ospakizunak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Herriko jaiak abuztuaren 27an hasten dira.

  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Salamanca.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Salamanca.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  7. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  8. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Salamanca.tab.
  10. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Salamanca.tab.
  11. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  12. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  13. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  14. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Salamanca.tab (Wikimedia Commons).
  18. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q1640129.
  19. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Salamanca.tab (Wikimedia Commons).
  20. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Salamanca.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Gaztela eta Leon
Artikulu hau Gaztela eta Leongo geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.