Edukira joan

Calzada de Don Diego

Calzada de Don Diego
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Gaztela eta Leon
Probintzia Salamancako probintzia
AlkateaMaría Isabel Sánchez Bernal
Izen ofizialaCalzada de Don Diego
Posta kodea37448
INEk ezarritako kodea37072
HerriburuaCalzada de Don Diego
Geografia
Koordenatuak40°54′22″N 5°54′08″W / 40.906111111111°N 5.9022222222222°W / 40.906111111111; -5.9022222222222
Mapa
Azalera44,09 km²
Altitudea814 m
MugakideakMatilla de los Caños del Río, Robliza de Cojos, Canillas de Abajo, Barbadillo, Galindo y Perahuy eta Carrascal de Barregas
Demografia
Biztanleria127 (2025)
alt_left 61 (%47,3) (%52,7) 68 alt_right
Dentsitatea3 bizt/km²
MatrikulaSA

Calzada de Don Diego Salamancako udalerria da.

Azken erroldaren arabera 127 biztanle zituen 44,1 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Matilla de los Caños del Río, Robliza de Cojos, Canillas de Abajo, Barbadillo, Galindo y Perahuy eta Carrascal de Barregas.

Biztanleriaren tamainaUrtea120140160180200220240260200020052010201520202025Calzada de Don DiegoBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 68 gizon, 61 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
4.92
7.35
 
90-94
 
3.28
5.88
 
85-89
 
6.56
2.94
 
80-84
 
6.56
5.88
 
75-79
 
4.92
4.41
 
70-74
 
3.28
10.29
 
65-69
 
13.11
17.65
 
60-64
 
13.11
10.29
 
55-59
 
8.20
4.41
 
50-54
 
13.11
2.94
 
45-49
 
1.64
4.41
 
40-44
 
8.20
5.88
 
35-39
 
1.64
4.41
 
30-34
 
3.28
7.35
 
25-29
 
0.00
1.47
 
20-24
 
1.64
0.00
 
15-19
 
4.92
1.47
 
10-14
 
0.00
2.94
 
5-9
 
0.00
0.00
 
0-4
 
1.64
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 48,8 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 41,7) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 2,3 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 7 —probintzian % 10,6—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Salamancako mapa
Udal
Prob
Udalerri berean · % 48,8Probintzia berean · % 41,9Beste erkidegoa · % 2,3Estatutik kanpo · % 7
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 9 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 88,9)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Portugal, Errumania, Brasil dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Amerika · % 11,1Europa · % 88,9
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
◄ gizonezkoakjaioterriaemakumezkoak ►
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 147 etxebizitza zeuden: 65 (% 44,2) nagusiak eta 82 (% 55,8) ez-nagusiak.[4]

147etxebizitza
65etxegune

Etxebizitza multzoa Salamancako mapa

65
82
Etxebizitza nagusia (65)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (82)

Guztira 65 etxegune zeuden, eta horietatik 21 (% 32,3) pertsona bakarrekoak ziren.[5]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 121
2 pertsona21
3 pertsona13
4 pertsona9
5 edo gehiago1

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 128 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 17,2 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 13,3; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 47,7; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 21,9.[6] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 14,9 zen 2021ean eta % 17,2 2024an; beraz, 2,3 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 27,0 izatetik % 21,9 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 11,3 ziren, eta gizonen artean % 22,7; 11,4 puntuko aldea, gizonen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 27,4 eta gizonen % 16,7 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

128biztanle 15 urte edo +, 2024
% 17,2goi-mailako ikasketak+2,3 puntu 2021etik mapa
% 21,9lehen hezkuntza edo gutxiago−5,1 puntu 2021etik mapa
% 21,9
% 47,7
% 13,3
% 17,2
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 21,9Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 47,7Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 13,3Goi-mailako ikasketak · % 17,2
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Salamancako mapa
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Calzada de Don Diego, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak22% 17,215% 22,77% 11,3
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa17% 13,38% 12,19% 14,5
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)61% 47,732% 48,529% 46,8
Lehen hezkuntza edo gutxiago28% 21,911% 16,717% 27,4
Guztira128% 100,066% 100,062% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Calzada de Don Diego, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 14,9% 12,8% 45,4% 27,0141
2022% 15,7% 13,6% 44,3% 26,4140
2023% 15,7% 13,4% 45,5% 25,4134
2024% 17,2% 13,3% 47,7% 21,9128
500 biztanletik beherako udalerrietan, INEk ikasketa-maila lau multzo nagusitan baino ez du argitaratzen, eta ez du jaiolekuaren araberako daturik ez ikasten ari direnei buruzkorik ematen.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 11.516 euro-koa zen[7], eta etxegune bakoitzeko 24.165 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.458 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 14.000 euro zen. Errenta gordina 12.969 euro-koa izan zen pertsonako, probintziako 3. baxuena.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 38,4[8]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 28,2), beste diru-sarrerak (% 29,1), langabezia-prestazioak (% 0,6), beste prestazioak (% 3,8).

38%
28%
29%
Soldata · % 38,4Pentsioak · % 28,2Langabezia · % 0,6Beste prestazioak · % 3,8Beste sarrerak · % 29,1
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[9][oh 1]. Udalerrian indizea 25,1 da, probintziakoaren (30,2; Salamancako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,3 da, probintziakoaren (2,6; Salamancako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Calzada de Don Diego udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 53 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 41,4; gainerako % 58,6 inaktibo zeuden.[10] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 3,8 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 60,6 zen eta emakumezkoena % 21,0; langabezia-tasa, aldiz, % 5,0 eta % 0,0 zen, hurrenez hurren.[10]

Okupatuen kopurua 48 zen 2023ean, 2021eko 49etik behera.[11] Emakumeek okupatuen % 22,9 osatzen dute, eta gizonek % 77,1.

48okupatu, 2023−% 2,0 2021etik
% 22,9emakumeak okupatuen artean
% 41,4jarduera-tasa, 2024
% 3,8langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 39,8
% 58,6
Okupatuak · % 39,8Langabeak · % 1,6Inaktiboak · % 58,6
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Calzada de Don Diego, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak51% 39,838% 57,613% 21,0
Langabeak2% 1,62% 3,00% 0,0
Inaktiboak75% 58,626% 39,449% 79,0
Guztira128% 100,066% 100,062% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 47,9), zerbitzuak (% 35,4), eraikuntza (% 12,5) eta industria (% 4,2).[11]

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Salamancako mapa
% 47,9
% 12,5
% 35,4
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 47,9Industria · % 4,2Eraikuntza · % 12,5Zerbitzuak · % 35,4

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 68,8; ondoren, oinarrizko okupazioak daude (% 12,5), eta zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak % 4,2.[12] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 75,7 eta emakumeen % 45,5).

% 68,8
% 12,5
% 14,6
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 4,2Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 68,8Oinarrizko okupazioak · % 12,5Ez dago jasota · % 14,6
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Calzada de Don Diego, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak2% 4,22% 5,40% 0,0
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak33% 68,828% 75,75% 45,5
Oinarrizko okupazioak6% 12,53% 8,13% 27,3
Ez dago jasota7% 14,64% 10,83% 27,3
Guztira48% 100,037% 100,011% 100,0

Okupatuen % 52,1 besteren konturako langileak dira, eta % 47,9 norberaren konturakoak.[13]

% 47,9
% 52,1
Norberaren kontura · % 47,9Besteren kontura eta beste egoera bat · % 52,1
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Calzada de Don Diego, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura23% 47,922% 59,51% 9,1
Besteren kontura25% 52,115% 40,510% 90,9
Guztira48% 100,037% 100,011% 100,0

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 18 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 8.584 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[14][oh 2]. Kopuru hori udalerriaren azalera (44,1 km²) baino handiagoa da, udalerrian kokatutako ustiategien lurrak beste udalerri batzuetan ere badaudelako[15]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 53,1 lur goldagarria (4.557 ha, 17 ustiategitan), % 46,8 larre iraunkorrak (4.014 ha, 4 ustiategitan) eta % 0,1 arbolak (12,1 ha, 2 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria, lur-erabileraren arabera
53%
47%
Lur goldagarria · 4.557 ha (% 53,1)Larre iraunkorrak · 4.014 ha (% 46,8)Arbolak · 12,1 ha (% 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020.

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 91 gidari zeuden erroldatuta: 65 gizon (% 71,4) eta 26 emakume (% 28,6)[16]. Biztanleen % 70,5 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 189 ibilgailuk osatzen zuten: 117 turismo, 24 kamioi, 17 furgoneta, 10 ziklomotor eta 5 motozikleta[16]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 907 turismokoa zen, probintziako (559) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 14,7 urtekoa zen; turismoen % 5,1k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 14,5k 25 urte baino gehiago[16]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 75,6 diesel zen eta % 23,9 gasolinazko; 1 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,6; probintzian % 0,5). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 3,3k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 38,3k ez zuen etiketarik[oh 4].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
18%
41%
38%
ECO · 6 (% 3,3)C etiketa · 32 (% 17,8)B etiketa · 73 (% 40,6)Etiketarik gabe · 69 (% 38,3)
Turismoak, adinaren arabera
10%
26%
44%
15%
< 4 urte · 6 (% 5,1)4–8 urte · 12 (% 10,3)8–15 urte · 30 (% 25,6)15–25 urte · 52 (% 44,4)≥ 25 urte · 17 (% 14,5)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Salamanca.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Salamanca.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  7. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Salamanca.tab.
  8. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Salamanca.tab.
  9. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  10. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  12. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  13. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  14. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Salamanca.tab (Wikimedia Commons).
  15. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q1648516.
  16. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Salamanca.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Gaztela eta Leon
Artikulu hau Gaztela eta Leongo geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.