Edukira joan

Villar de Samaniego

Villar de Samaniego
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Gaztela eta Leon
Probintzia Salamancako probintzia
AlkateaGraciliano González Martín
Izen ofizialaVillar de Samaniego
Posta kodea37218
INEk ezarritako kodea37361
HerriburuaVillar de Samaniego
Geografia
Koordenatuak41°07′01″N 6°26′00″W / 41.116944444444°N 6.4333333333333°W / 41.116944444444; -6.4333333333333
Mapa
Azalera27,98 km²
Altitudea747 m
MugakideakAhigal de Villarino, Sanchón de la Ribera, Barceo, Valsalabroso, La Vídola eta Villarino de los Aires
Demografia
Biztanleria79 (2025)
alt_left 34 (%43) (%57) 45 alt_right
Dentsitatea3 bizt/km²
MatrikulaSA

Villar de Samaniego Salamancako udalerria da, La Ramajería eskualdean dagoena.

Azken erroldaren arabera 79 biztanle zituen 28 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Ahigal de Villarino, Sanchón de la Ribera, Barceo, Valsalabroso, La Vídola eta Villarino de los Aires.

Biztanleriaren tamainaUrtea708090100110120200020052010201520202025Villar de SamaniegoBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 45 gizon, 34 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
2.22
 
100+
 
0.00
2.22
 
95-99
 
2.94
4.44
 
90-94
 
8.82
8.89
 
85-89
 
5.88
8.89
 
80-84
 
8.82
6.67
 
75-79
 
11.76
6.67
 
70-74
 
2.94
4.44
 
65-69
 
2.94
11.11
 
60-64
 
2.94
15.56
 
55-59
 
20.59
8.89
 
50-54
 
2.94
0.00
 
45-49
 
5.88
0.00
 
40-44
 
0.00
2.22
 
35-39
 
0.00
2.22
 
30-34
 
8.82
4.44
 
25-29
 
5.88
2.22
 
20-24
 
2.94
4.44
 
15-19
 
5.88
4.44
 
10-14
 
0.00
0.00
 
5-9
 
0.00
0.00
 
0-4
 
0.00
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 63,3 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 41,7) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 7,6 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 1,3 —probintzian % 10,6—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Salamancako mapa
Udal
Prob
Udalerri berean · % 63,3Probintzia berean · % 26,6Erkidegoan · % 1,3Beste erkidegoa · % 7,6Estatutik kanpo · % 1,3
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 1 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 100)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Suitza dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Euro
Europa · % 100
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
◄ gizonezkoakjaioterriaemakumezkoak ►
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 112 etxebizitza zeuden: 41 (% 36,6) nagusiak eta 71 (% 63,4) ez-nagusiak.[4]

112etxebizitza
41etxegune

Etxebizitza multzoa Salamancako mapa

41
71
Etxebizitza nagusia (41)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (71)

Guztira 41 etxegune zeuden, eta horietatik 16 (% 39,0) pertsona bakarrekoak ziren.[5]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 116
2 pertsona14
3 pertsona6
4 pertsona2
5 edo gehiago3

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 76 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 14,5 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 17,1; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 46,1; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 22,4.[6] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 14,5 zen 2021ean eta % 14,5 2024an; beraz, ia aldatu gabe mantendu zen. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 28,9 izatetik % 22,4 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 14,7 ziren, eta gizonen artean % 14,3; aldea, beraz, txikia da. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 23,5 eta gizonen % 21,4 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

76biztanle 15 urte edo +, 2024
% 14,5goi-mailako ikasketak+0,0 puntu 2021etik mapa
% 22,4lehen hezkuntza edo gutxiago−6,5 puntu 2021etik mapa
% 22,4
% 46,1
% 17,1
% 14,5
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 22,4Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 46,1Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 17,1Goi-mailako ikasketak · % 14,5
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Salamancako mapa
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Villar de Samaniego, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak11% 14,56% 14,35% 14,7
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa13% 17,15% 11,98% 23,5
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)35% 46,122% 52,413% 38,2
Lehen hezkuntza edo gutxiago17% 22,49% 21,48% 23,5
Guztira76% 100,042% 100,034% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Villar de Samaniego, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 14,5% 18,1% 38,6% 28,983
2022% 15,6% 19,5% 39,0% 26,077
2023% 13,0% 19,5% 44,2% 23,477
2024% 14,5% 17,1% 46,1% 22,476
500 biztanletik beherako udalerrietan, INEk ikasketa-maila lau multzo nagusitan baino ez du argitaratzen, eta ez du jaiolekuaren araberako daturik ez ikasten ari direnei buruzkorik ematen.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 15.782 euro-koa zen[7], eta etxegune bakoitzeko 31.045 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.458 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) parean. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) — zen. Errenta gordina 18.477 euro-koa izan zen pertsonako.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[8][oh 1].

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Villar de Samaniego udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 30 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 40,0; gainerako % 60,0 inaktibo zeuden.[9] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 10,0 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 36,6 zen eta emakumezkoena % 44,1; langabezia-tasa, aldiz, % 6,7 eta % 13,3 zen, hurrenez hurren.[9]

Okupatuen kopurua 27 zen 2023ean, 2021eko 25etik gora.[10] Emakumeek okupatuen % 44,4 osatzen dute, eta gizonek % 55,6.

27okupatu, 2023+% 8,0 2021etik
% 44,4emakumeak okupatuen artean
% 40,0jarduera-tasa, 2024
% 10,0langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 36,0
% 60,0
Okupatuak · % 36,0Langabeak · % 4,0Inaktiboak · % 60,0
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Villar de Samaniego, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak27% 36,014% 34,113% 38,2
Langabeak3% 4,01% 2,42% 5,9
Inaktiboak45% 60,026% 63,419% 55,9
Guztira75% 100,041% 100,034% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 59,3), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 25,9), eraikuntza (% 11,1) eta industria (% 3,7).[10]

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Salamancako mapa
% 25,9
% 11,1
% 59,3
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 25,9Industria · % 3,7Eraikuntza · % 11,1Zerbitzuak · % 59,3

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 81,5; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 11,1), eta oinarrizko okupazioak % 7,4.[11] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 93,3 eta emakumeen % 66,7).

% 11,1
% 81,5
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 11,1Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 81,5Oinarrizko okupazioak · % 7,4Ez dago jasota · % 0,0
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Villar de Samaniego, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak3% 11,11% 6,72% 16,7
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak22% 81,514% 93,38% 66,7
Oinarrizko okupazioak2% 7,40% 0,02% 16,7
Ez dago jasota0% 0,00% 0,00% 0,0
Guztira27% 100,015% 100,012% 100,0

Okupatuen % 59,3 besteren konturako langileak dira, eta % 40,7 norberaren konturakoak.[12]

% 40,7
% 59,3
Norberaren kontura · % 40,7Besteren kontura eta beste egoera bat · % 59,3
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Villar de Samaniego, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura11% 40,79% 60,02% 16,7
Besteren kontura16% 59,36% 40,010% 83,3
Guztira27% 100,015% 100,012% 100,0

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 9 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 2.233 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[13][oh 2]. Udalerriaren azalera 28 km² denez, NAE lurraldearen % 79,8 da[14]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 82,7 larre iraunkorrak (1.847 ha, 9 ustiategitan), % 17,3 lur goldagarria (387 ha, 7 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,01 ha, ustiategi batean)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
80%
20%
NAE · 2.233 ha (% 79,8)Gainerako azalera · 565 ha (% 20,2)
NAE, lur-erabileraren arabera
17%
83%
Lur goldagarria · 387 ha (% 17,3)Larre iraunkorrak · 1.847 ha (% 82,7)Baratzeak · 0,01 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 1.818 behi eta 217 ardi eta ahuntz zeuden[15][oh 4].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 38 gidari zeuden erroldatuta: 25 gizon (% 65,8) eta 13 emakume (% 34,2)[16]. Biztanleen % 48,1 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 86 ibilgailuk osatzen zuten: 58 turismo, 13 furgoneta, 8 kamioi, 4 motozikleta eta 2 ziklomotor[16]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 734 turismokoa zen, probintziako (559) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 14,5 urtekoa zen; turismoen % 5,2k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 22,4k 25 urte baino gehiago[16]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 70,6 diesel zen eta % 29,4 gasolinazko. Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 0k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 42,4k ez zuen etiketarik[oh 5].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
25%
33%
42%
C etiketa · 21 (% 24,7)B etiketa · 28 (% 32,9)Etiketarik gabe · 36 (% 42,4)
Turismoak, adinaren arabera
29%
36%
22%
< 4 urte · 3 (% 5,2)4–8 urte · 4 (% 6,9)8–15 urte · 17 (% 29,3)15–25 urte · 21 (% 36,2)≥ 25 urte · 13 (% 22,4)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
  5. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Salamanca.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Salamanca.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  7. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Salamanca.tab.
  8. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  9. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  12. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  13. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Salamanca.tab (Wikimedia Commons).
  14. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q1766776.
  15. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Salamanca.tab (Wikimedia Commons).
  16. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Salamanca.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Gaztela eta Leon
Artikulu hau Gaztela eta Leongo geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.