Edukira joan

Villamayor

Villamayor
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Gaztela eta Leon
Probintzia Salamancako probintzia
Izen ofizialaVillamayor
Posta kodea37185
INEk ezarritako kodea37354
HerriburuaVillamayor
Geografia
Koordenatuak41°00′03″N 5°41′23″W / 41.000833333333°N 5.6897222222222°W / 41.000833333333; -5.6897222222222
Mapa
Azalera20,19 km²
Altitudea782 m
MugakideakSalamanca, Doñinos de Salamanca, Carrascal de Barregas, Florida de Liébana, Valverdón, Castellanos de Villiquera eta Villares de la Reina
Demografia
Biztanleria7.728 (2025)
alt_left 3.868 (%50) (%50) 3.872 alt_right
Dentsitatea383 bizt/km²
MatrikulaSA
villamayor.es

Villamayor Salamancako udalerria da, La Armuña eskualdean dagoena.

Azken erroldaren arabera 7.728 biztanle zituen 20,2 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Salamanca, Doñinos de Salamanca, Carrascal de Barregas, Florida de Liébana, Valverdón, Castellanos de Villiquera eta Villares de la Reina.

Biztanleriaren tamainaUrtea300040005000600070008000200020052010201520202025VillamayorBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 3.872 gizon, 3.868 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.08
0.08
 
95-99
 
0.08
0.31
 
90-94
 
0.88
0.62
 
85-89
 
0.85
1.14
 
80-84
 
1.42
2.48
 
75-79
 
2.20
3.98
 
70-74
 
3.15
5.37
 
65-69
 
4.76
8.06
 
60-64
 
7.70
8.68
 
55-59
 
8.95
10.07
 
50-54
 
11.50
9.19
 
45-49
 
9.28
6.77
 
40-44
 
7.32
4.57
 
35-39
 
5.64
4.96
 
30-34
 
4.60
5.01
 
25-29
 
4.40
5.63
 
20-24
 
5.92
8.11
 
15-19
 
6.85
6.12
 
10-14
 
6.46
5.01
 
5-9
 
4.91
3.85
 
0-4
 
3.05
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 18,6 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 41,7) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 14,2 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 6,6 —probintzian % 10,6—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Salamancako mapa
Udal
Prob
Best
Udalerri berean · % 18,6Probintzia berean · % 53,6Erkidegoan · % 7,1Beste erkidegoa · % 14,2Estatutik kanpo · % 6,6
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 507 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 47,7)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Frantzia, Venezuela, Kolonbia dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Amerika · % 47,7Europa · % 38,3Afrika · % 5,9Asia · % 7,3Ozeania · % 0,8
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 3.781 etxebizitza zeuden: 2.775 (% 73,4) nagusiak eta 1.006 (% 26,6) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 383 (% 10,1) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 222 (% 5,9) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 15 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 72 plazarekin (4,8 plaza etxebizitzako).[6]

3.781etxebizitza
2.775etxegune
222hutsik (% 5,9)
15etxebizitza turistiko (2026) Salamancako mapa

Etxebizitza multzoa Salamancako mapa

2.775
1.006
Etxebizitza nagusia (2.775)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (1.006)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Salamancako mapa

3.176
383
Okupatuak (3.176)Noizbehinkakoak (383)Hutsik (222)

Guztira 2.775 etxegune zeuden, eta horietatik 637 (% 23,0) pertsona bakarrekoak ziren.[7]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1637
2 pertsona704
3 pertsona647
4 pertsona615
5 edo gehiago172

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 6.493 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 48,4 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 20,0; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 25,2; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 6,4.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 45,6 zen 2021ean eta % 48,4 2024an; beraz, 2,7 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 7,9 izatetik % 6,4 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 52,2 ziren, eta gizonen artean % 44,4; 7,8 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 6,9 eta gizonen % 6,0 ziren.

6.493biztanle 15 urte edo +, 2024
% 48,4goi-mailako ikasketak+2,7 puntu 2021etik mapa
% 6,4lehen hezkuntza edo gutxiago−1,4 puntu 2021etik mapa
% 15,6ikasten ari dira, 2024
% 25,2
% 20,0
% 48,4
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 6,4Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 25,2Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 20,0Goi-mailako ikasketak · % 48,4
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Salamancako mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 72,3 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 27,7 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 211 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 58,9 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 41,1. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 0,9 ziren.[8]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 0,9
DBH eta antzekoak
% 25,2
Erdi-mailako LH
% 8,2
Goi-mailako LH
% 13,4
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 14,8
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 12,5
Masterrak eta espezialitateak
% 4,5
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Villamayor, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak3.140% 48,41.436% 44,41.704% 52,2
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa1.299% 20,0689% 21,3610% 18,7
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)1.637% 25,2913% 28,3724% 22,2
Lehen hezkuntza edo gutxiago417% 6,4193% 6,0224% 6,9
Guztira6.493% 100,03.231% 100,03.262% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Villamayor, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 45,6% 20,7% 25,8% 7,96.126
2022% 46,1% 20,6% 26,0% 7,26.190
2023% 47,2% 20,3% 25,6% 6,96.323
2024% 48,4% 20,0% 25,2% 6,46.493

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 15,6 ikasten ari zen (1.013 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 50,3 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 29,4 batxilergoan, % 15,6 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 3,7 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 57,0 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 43,7; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 18,3 eta emakumeen % 13,0. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 92,8 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 59,9 eta 25–29 urtekoen % 18,0; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 3,1 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 59,2 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 47,3.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 92,8
20–24 urte
% 59,9
25–29 urte
% 18,0
30–34 urte
% 8,4
35–39 urte
% 7,8
40–44 urte
% 3,9
45–49 urte
% 4,0
50–54 urte
% 2,5
55 urte edo +
% 1,2
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 0,8
Goi-mailako ikasketak
% 50,3
Erdi-mailako LH
% 15,6
Batxilergoa
% 29,4
DBH eta antzekoak
% 3,7
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,2
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 93,1 estatuan jaio zen, eta % 6,9 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 43,9 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 6,0; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 54,2 eta % 5,6, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 52,0 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 6,8; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 54,6 eta % 7,4, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 43,9
Goi-mailakoak
% 54,2
% 21,1
Batx. / erdi LH
% 24,6
% 29,0
DBH
% 15,6
% 6,0
Lehen H. edo gutx.
% 5,6
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 52,0
Goi-mailakoak
% 54,6
% 18,2
Batx. / erdi LH
% 24,2
% 23,0
DBH
% 13,8
% 6,8
Lehen H. edo gutx.
% 7,4
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 15,7 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 13,8.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 50,1 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 54,8 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 16.661 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 42.988 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.458 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 22.050 euro zen. Errenta gordina 20.845 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 67,4[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 14,2), beste diru-sarrerak (% 13,5), langabezia-prestazioak (% 1,4), beste prestazioak (% 3,5).

67%
14%
14%
Soldata · % 67,4Pentsioak · % 14,2Langabezia · % 1,4Beste prestazioak · % 3,5Beste sarrerak · % 13,5
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 29,2 da, probintziakoaren (30,2; Salamancako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,4 da, probintziakoaren (2,6; Salamancako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Villamayor udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 4.074 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 64,1; gainerako % 35,9 inaktibo zeuden (erretiratuak % 38,0, beste inaktiboak % 34,7 eta ikasleak % 27,3).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 9,1 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 65,0 zen eta emakumezkoena % 63,2; langabezia-tasa, aldiz, % 6,5 eta % 11,7 zen, hurrenez hurren.[14]

Okupatuen kopurua 3.634 zen 2023ean, 2021eko 3.421etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 48,0 osatzen dute, eta gizonek % 52,0.

3.634okupatu, 2023+% 6,2 2021etik
% 48,0emakumeak okupatuen artean
% 64,1jarduera-tasa, 2024
% 9,1langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 58,3
% 9,8
% 13,6
% 12,4
Okupatuak · % 58,3Langabeak · % 5,8Ikasleak · % 9,8Erretiratuak · % 13,6Beste inaktiboak · % 12,4
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Villamayor, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak3.705% 58,31.917% 60,81.788% 55,9
Langabeak369% 5,8133% 4,2236% 7,4
Inaktiboak2.282% 35,91.105% 35,01.177% 36,8
Guztira6.356% 100,03.155% 100,03.201% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 84,6), industria (% 7,8), eraikuntza (% 6,2) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 1,4).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 15,9), ondoren hezkuntza (% 12,4) eta osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 12,0) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Salamancako mapa
% 84,6
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 1,4Industria · % 7,8Eraikuntza · % 6,2Zerbitzuak · % 84,6
Jarduera-adar zehatzak
Merkataritza
% 15,9
Hezkuntza
% 12,4
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 12,0
Administrazio publikoa
% 9,8
Ostalaritza
% 8,0
Manufaktura-industria
% 6,9
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 6,5
Eraikuntza
% 6,2
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Jarduera profesionalak
% 4,7
Garraioa eta biltegiratzea
% 3,3
Informazioa eta komunikazioak
% 3,1
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 2,9
Beste zerbitzu batzuk
% 2,4
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 2,0
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 1,4
Etxeetako jarduerak
% 1,1
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,5
Higiezinen jarduerak
% 0,5
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,4
Erauzketa-industriak
% 0,0
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 46,8; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 41,4), eta oinarrizko okupazioak % 7,5.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 49,1 eta emakumeen % 44,4).

% 41,4
% 46,8
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 41,4Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 46,8Oinarrizko okupazioak · % 7,5Ez dago jasota · % 4,2
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Villamayor, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak1.505% 41,4766% 40,5739% 42,4
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak1.702% 46,8928% 49,1774% 44,4
Oinarrizko okupazioak273% 7,5123% 6,5150% 8,6
Ez dago jasota154% 4,273% 3,981% 4,6
Guztira3.634% 100,01.890% 100,01.744% 100,0

Okupatuen % 82,8 besteren konturako langileak dira, eta % 17,2 norberaren konturakoak.[17]

% 14,0
% 70,8
% 11,9
Norberaren kontura, langileak dituena · % 3,2Norberaren kontura, langilerik gabe · % 14,0Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 70,8Besteren kontura, aldi baterakoa · % 11,9
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Villamayor, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura626% 17,2388% 20,5238% 13,6
Besteren kontura3.008% 82,81.502% 79,51.506% 86,4
Guztira3.634% 100,01.890% 100,01.744% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 93,4 estatuan jaio zen, eta % 6,6 atzerrian.[14] Jarduera-egoeran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 61,1 okupatuak dira, % 17,8 erretiratuak, % 10,5 ikasleak, % 5,7 bestelako inaktiboak eta % 4,9 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 65,2 okupatuak dira, % 16,8 bestelako inaktiboak, % 7,7 erretiratuak, % 7,7 ikasleak eta % 2,6 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 55,8 okupatuak dira, % 17,3 bestelako inaktiboak, % 9,8 erretiratuak, % 9,5 ikasleak eta % 7,7 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 52,9 okupatuak dira, % 27,1 bestelako inaktiboak, % 9,0 langabeak, % 8,2 ikasleak eta % 2,7 erretiratuak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 61,1
Okupatuak
% 65,2
% 4,9
Langabeak
% 2,6
% 10,5
Ikasleak
% 7,7
% 17,8
Erretiratuak
% 7,7
% 5,7
Beste inakt.
% 16,8
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 55,8
Okupatuak
% 52,9
% 7,7
Langabeak
% 9,0
% 9,5
Ikasleak
% 8,2
% 9,8
Erretiratuak
% 2,7
% 17,3
Beste inakt.
% 27,1
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 93,5 estatuan jaio zen, eta % 6,5 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 48,9 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 40,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 6,6 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 53,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 38,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 5,0 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 44,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 42,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 7,9 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 39,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 37,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 17,0 oinarrizko okupazioetakoak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 40,6
Goi eta erdi maila
% 38,6
% 48,9
Langile kualifikatuak
% 53,5
% 6,6
Oinarrizko okup.
% 5,0
% 3,9
Ez dago jasota
% 3,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 42,8
Goi eta erdi maila
% 37,8
% 44,8
Langile kualifikatuak
% 39,3
% 7,9
Oinarrizko okup.
% 17,0
% 4,5
Ez dago jasota
% 5,9
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egitura antzekoa da jatorri bien artean.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 76,4 zerbitzuetan ari dira, % 11,2 industrian eta % 10,6 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 71,3 zerbitzuetan ari dira, % 13,9 industrian, % 10,9 eraikuntzan eta % 4,0 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 93,6 zerbitzuetan ari dira, % 4,0 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 95,6 zerbitzuetan ari dira, % 2,2 nekazaritzan.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 1,8
Nekazaritza
% 4,0
% 11,2
Industria
% 13,9
% 10,6
Eraikuntza
% 10,9
% 76,4
Zerbitzuak
% 71,3
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 0,8
Nekazaritza
% 2,2
% 4,0
Industria
% 1,5
% 1,6
Eraikuntza
% 0,7
% 93,6
Zerbitzuak
% 95,6
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 20 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 1.142 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 20,2 km² denez, NAE lurraldearen % 56,6 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 96,4 lur goldagarria (1.101 ha, 16 ustiategitan), % 3,6 larre iraunkorrak (41,1 ha, 9 ustiategitan), norberaren kontsumorako baratzeak (0,14 ha, 5 ustiategitan), berotegiak edo babes garai irisgarriak (0,12 ha, 2 ustiategitan) eta arbolak (0,04 ha, 2 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
57%
43%
NAE · 1.142 ha (% 56,6)Gainerako azalera · 877 ha (% 43,4)
NAE, lur-erabileraren arabera
96%
Lur goldagarria · 1.101 ha (% 96,4)Larre iraunkorrak · 41,1 ha (% 3,6)Arbolak · 0,04 ha (< % 0,1)Baratzeak · 0,14 ha (< % 0,1)Berotegiak · 0,12 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 1.468 ardi eta ahuntz zeuden[21][oh 4].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 5.436 gidari zeuden erroldatuta: 2.875 gizon (% 52,9) eta 2.561 emakume (% 47,1)[22]. Biztanleen % 70,2 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 6.583 ibilgailuk osatzen zuten: 4.876 turismo, 845 motozikleta, 308 furgoneta, 262 kamioi eta 137 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 630 turismokoa zen, probintziako (559) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 13,4 urtekoa zen; turismoen % 8,6k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 11k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 52,7 diesel zen eta % 46 gasolinazko; 62 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1; probintzian % 0,5). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 6,7k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 24,5k ez zuen etiketarik[oh 5].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
36%
32%
25%
0 etiketa · 114 (% 1,7)ECO · 326 (% 5)C etiketa · 2.365 (% 36,2)B etiketa · 2.119 (% 32,5)Etiketarik gabe · 1.601 (% 24,5)
Turismoak, adinaren arabera
9%
14%
25%
42%
11%
< 4 urte · 418 (% 8,6)4–8 urte · 702 (% 14,4)8–15 urte · 1.195 (% 24,5)15–25 urte · 2.027 (% 41,6)≥ 25 urte · 534 (% 11)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
  5. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Salamanca.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Salamanca.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  8. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Salamanca.tab.
  12. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Salamanca.tab.
  13. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  14. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  18. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  19. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Salamanca.tab (Wikimedia Commons).
  20. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q1767871.
  21. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Salamanca.tab (Wikimedia Commons).
  22. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Salamanca.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Gaztela eta Leon
Artikulu hau Gaztela eta Leongo geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.