Comuna Breaza, Mureș
| Breaza | |||
| Beresztelke | |||
| — comună — | |||
Biserica reformată din satul Filpișu Mare (monument istoric) | |||
| |||
![]() Breaza (România) Poziția geografică în România | |||
| Coordonate: 46°46′11″N 24°35′41″E / 46.769656°N 24.594783°E | |||
|---|---|---|---|
| Țară | |||
| Județ | |||
| SIRUTA | 115851 | ||
| Reședință | Breaza | ||
| Sate componente | Breaza, Filpișu Mare, Filpișu Mic | ||
| Guvernare | |||
| - Primar | Sorin-Emilian Alexa[*][1] (PNL, ) | ||
| Suprafață[2] | |||
| - Total | 41,48 km² | ||
| Populație (2021) | |||
| - Total | 2.197 locuitori | ||
| Prezență online | |||
| site oficial GeoNames | |||
| Modifică date / text | |||
Breaza (în maghiară Beresztelke, în germană Beretzdorf) este o comună în județul Mureș, România, formată din satele Breaza (reședința), Filpișu Mare și Filpișu Mic.[3]
Se află în regiunea istorică Transilvania. Are o suprafață de 41,39 km². Populația, determinată în , prin recensământ și chestionar, este de 2.197 de locuitori.
Demografie
[modificare | modificare sursă]Componența etnică a comunei Breaza
Români (44,65%)
Maghiari (38,78%)
Romi (8,88%)
Alte etnii (0,32%)
Necunoscută (7,37%)
Componența confesională a comunei Breaza
Ortodocși (49,34%)
Reformați (38,05%)
Romano-catolici (1,41%)
Greco-catolici (1,14%)
Alte religii (2,41%)
Necunoscută (7,65%)
Conform recensământului efectuat în 2021, populația comunei Breaza se ridică la 2.197 de locuitori, în scădere față de recensământul anterior din 2011, când fuseseră înregistrați 2.473 de locuitori.[4] Cei mai mulți locuitori sunt români (44,65%), cu minorități de maghiari (38,78%) și romi (8,88%), iar pentru 7,37% nu se cunoaște apartenența etnică.[5] Din punct de vedere confesional, cei mai mulți locuitori sunt ortodocși (49,34%), cu minorități de reformați (38,05%), romano-catolici (1,41%) și greco-catolici (1,14%), iar pentru 7,65% nu se cunoaște apartenența confesională.[6]
Politică și administrație
[modificare | modificare sursă]Comuna Breaza este administrată de un primar și un consiliu local compus din 11 consilieri. Primarul, Sorin-Emilian Alexa[*], de la Partidul Național Liberal, este în funcție din . Începând cu alegerile locale din 2024, consiliul local are următoarea componență pe partide politice:[7]
| Partid | Consilieri | Componența Consiliului | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Partidul Național Liberal | 4 | |||||
| Uniunea Democrată Maghiară din România | 4 | |||||
| Alianța pentru Unirea Românilor | 1 | |||||
| Partidul Social Democrat | 1 | |||||
| Uniunea Salvați România | 1 | |||||
Vezi și
[modificare | modificare sursă]Note
[modificare | modificare sursă]- ↑ „Rezultatele alegerilor locale din 2024”. Autoritatea Electorală Permanentă.
- ↑ „Data.Gov.Ro”. Wikidata Q97098010.
- ↑ „Anexă: Denumirea și componența unităților administrativ-teritoriale pe județe”. Legea 290. Parlamentul României. .
- ↑ „Rezultatele recensământului din 2011: Tab8. Populația stabilă după etnie – județe, municipii, orașe, comune”. Institutul Național de Statistică din România. iulie 2013. Accesat în .
- ↑ „Rezultatele recensământului din 2021: Populația rezidentă după etnie (Etnii, Macroregiuni, Regiuni de dezvoltare, Județe, Municipii, orașe și comune)”. Institutul Național de Statistică din România. iunie 2023. Accesat în .
- ↑ „Rezultatele recensământului din 2021: Populația rezidentă după religie (Religii, Macroregiuni, Regiuni de dezvoltare, Județe, Municipii, orașe și comune*)”. Institutul Național de Statistică din România. iunie 2023. Accesat în .
- ↑ „Rezultatele finale ale alegerilor locale din 2024” (Json). Autoritatea Electorală Permanentă. Accesat în .


