Jump to content

yookiin

Wiktionary irraa

Afaan Oromoo

[gulaali]

Afaaneffannoo

[gulaali]
  • Syllables - yoo-kiin, Count - 2

Cibra

[gulaali]

  1. Mallattoo isaa "Jechiika Saayinsii fi Teekinooloojii" irra ilaali

Latii Jechoota

[gulaali]

Dhalatoo jecha yookiin jedhuu


🟩 Afaan Oromoo Core Case - yookiin
Absolutive singularyookiin
Nominative singularyookiin
Nominative + Focusyookiintu
Accusative singularyookiin
Genitive singularyookiin
Genitive + Focusyookiintu
Instrumental (simple)yookiin
Instrumental (extended)yookiiniin
Dative singularyookiiniif
Dative (extended)yookiinitiif
Allativeyookiinitti
Genitive-Allativeyookiiniitti
Vocativeyaa yookiin
🟩 Relational / Locative Cases
Superessiveyookiinirra
Superessive-Locativeyookiinirratti
Superessive-Ablativeyookiinirraa
Inessiveyookiin keessa
Inessive-Locativeyookiin keessatti
Elativeyookiin keessaa
Subessiveyookiin jala
Subessive-Locativeyookiin jalatti
Sublative-Ablativeyookiin jalaa
Adessiveyookiin bira
Adessive-Locativeyookiin biratti
Adessive-Ablativeyookiin biraa
🟩 Genitive-Based Relational Locative Cases
Superessiveyookiinirra
Superessive-Locativeyookiinirratti
Superessive-Ablativeyookiinirraa
Inessiveyookiin keessa
Inessive-Locativeyookiin keessatti
Elativeyookiin keessaa
Subessiveyookiin jala
Subessive-Locativeyookiin jalatti
Sublative-Ablativeyookiin jalaa
Adessiveyookiin bira
Adessive-Locativeyookiin biratti
Adessive-Ablativeyookiin biraa
🟩 Definite and Indefinite Form + Gender
Indefiniteyookiin
Definite male singularyookiinicha
Genitive definite male singularyookiinichaa
Definite female singular/Genitiveyookiinittii
Proximal (nominative) (this) maleyookiin kun
Proximal (nominative) (this) femaleyookiin tun
Proximal (nominative+focus) maleyookiin kanatu
Proximal (nominative+focus) femaleyookiin tanatu
Proximal (Accusative) maleyookiin kana
Proximal (Accusative) femaleyookiin tana
Distal (nominative) both gendersyookiin sun
Distal (nominative+focus)yookiin sanatu
Distal (Accusative)yookiin sana/san
Distal (Genitive)yookiin sanaa
Unknown (nominative)yookiin tokko
Unknown (nominative+focus)yookiin tokkotu
Unknown (Accusative)yookiin tokko
Unknown (Genitive)yookiin tokkoo

' jechoota baruuf fedhii ati qabdu ni dinqisiifanna.'