Edukira joan

Vattetot-sous-Beaumont

Vattetot-sous-Beaumont
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Normandia
Departamendua Itsas Sena
BarrutiLe Havreko barrutia
Kantonamenducanton of Goderville
Izen ofizialaVattetot-sous-Beaumont
Posta kodea76110
Geografia
Koordenatuak49°37′31″N 0°26′47″E / 49.6253°N 0.4464°E / 49.6253; 0.4464
Mapa
Azalera6,94 km²
Altitudea93 m, 147 m eta 131 m
MugakideakBernières, Bréauté, Gonfreville-Caillot, Mirville, Nointot eta Saint-Maclou-la-Brière
Demografia
Biztanleria586 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 327 (%56,1) (%43,9) 256 alt_right
Dentsitatea84 bizt/km²

Vattetot-sous-Beaumont Frantziako udalerria da, Itsas Sena departamenduan dagoena, Normandia eskualdean. Azken erroldaren arabera 586 biztanle zituen 6,9 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bernières, Bréauté, Gonfreville-Caillot, Mirville, Nointot eta Saint-Maclou-la-Brière.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Vattetot-sous-BeaumontVattetot-sous-Beaumont
Població amb 306 habitants (2000)Mirville (1,7 km)
Població amb 630 habitants (2000)Bernières (2,3 km)
Població amb 1236 habitants (2000)Bréauté (3,2 km)
Població amb 1245 habitants (2000)Nointot (3,7 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta ekialdeko Mantxako kostaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi urria (1550 ordu/urte); aire-hezetasun handia neguan; haize gogorrak maiz)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,5 °C-koa da, 13,4 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 973 mm-koa da, urtarrilean 13,2 euri-egun eta uztailean 8,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Octeville-sur-Mer udalerrian dago, 27,6 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 790,7 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,1 °C-koa da, 2026ko ekainaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -10,7 °C-koa da, 1997ko urtarrilaren 2an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 11,0 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena abuztua da (17,5 °C) eta hotzena urtarrila (5,2 °C). Urteko prezipitazioa 1036 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (133 mm) eta lehorrena apirila (63 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,25 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (10,1 °C) baino 1,4 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenetatik lau 2000tik aurrerakoak dira (2020, 2022, 2023 eta 2024). Urterik beroena 2022 izan zen (12,2 °C) eta hotzena 1963 (8,7 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Vattetot-sous-Beaumont)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 5.2 5.4 7.4 9.6 12.6 15.4 17.3 17.5 15.1 12.0 8.4 5.8 11.0
Pilatutako prezipitazioa (mm) 97 77 67 63 65 71 66 82 86 118 112 133 1036
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,1 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,0+0,9+1,1+1,2+0,9+0,9+0,8+0,9+0,3+0,2+0,9+0,7
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,1 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea2003004005006007001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 256 gizon, 327 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
1.53
3.52
 
80-84
 
1.53
1.95
 
75-79
 
2.75
5.47
 
70-74
 
2.75
7.42
 
65-69
 
2.75
3.52
 
60-64
 
7.03
9.38
 
55-59
 
2.75
1.95
 
50-54
 
8.87
7.42
 
45-49
 
7.34
5.86
 
40-44
 
5.81
7.42
 
35-39
 
5.81
7.81
 
30-34
 
1.53
5.47
 
25-29
 
7.34
3.91
 
20-24
 
5.81
1.95
 
15-19
 
14.98
9.38
 
10-14
 
9.17
11.72
 
5-9
 
6.12
5.86
 
0-4
 
6.12
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Vattetot-sous-Beaumont udalerrian 586 biztanle zeuden eta 208 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,82 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 41,8). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 16,3 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

586biztanle
208elkarbizitza-unitate
2,82lagun elkarbizitza-unitateko
174familia
Udalerria
% 42
% 33
% 9
% 16
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 174 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (87). Guraso bakarreko 19 familietatik 19etan ama zen guraso bakarra. 73 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 29k seme-alaba bakarra zuten etxean, 48k bi, eta 25k hiru edo gehiago.[10]

68
87
19
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean73
Seme-alaba bat29
Bi seme-alaba48
Hiru seme-alaba15
Lau edo gehiago10

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: eskulangileak (% 30,3), erretiratuak (% 23,1), erdi-mailako lanbideak (% 21,2), goi-mailako langileak (% 11,5). Talde nagusia (eskulangileak, % 30,3) Itsas Sena departamenduko batez bestekoaren (% 16,1) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 2,4).[10]

Udalerria
% 11
% 21
% 30
% 23
Itsas Sena
% 10
% 16
% 16
% 16
% 32
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 220 etxebizitza zeuden. Horietatik 212 egoitza nagusi ziren, 4 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 4 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (219), eta apartamentuak gutxi ziren (1). Egoitza nagusietatik 193 beren jabearen bizilekuak ziren, 19 alokairuan zeuden, 1 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 0 doan lagata.[11]

220etxebizitza
212egoitza nagusi
219etxe
1apartamentu

Etxebizitza multzoa

212
Egoitza nagusia (212)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (4)Hutsik (4)

Etxe mota

219
Etxea (219)Apartamentua (1)

Jabetza egoera

193
19
Jabeak (193)Alokairuan (19)HLM (1)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (74).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik46
1919-194511
1946-197018
1971-199074
1991-200534
2006-202029

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (152). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (84 etxebizitzatan). 185 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 73 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 137tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela2
3 gela6
4 gela52
5 gela edo gehiago152

Berogailu mota

50
84
72
Gas sarea (1)Fuel-olioa (50)Elektrizitatea (84)Gas botila (5)Bestelakoak (72)

Aparkalekua eta ibilgailuak

185aparkalekua
73ibilgailu 1
137ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 364 biztanleetatik 289 aktibo ziren (% 79,4), horietako 271 lanean (% 74,5) eta 18 langabezian (aktiboen % 6,2).

36415-64 urteko biztanle
% 79,4aktibo
% 74,5lanean
% 6,2langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 53,5
25-54 urte% 95,0
55-64 urte% 56,3
Gizonak% 85,6
Emakumeak% 73,4

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 12,5
BEPC, brebeta% 9,1
CAP-BEP% 6,8
Batxilergoa% 8,5
Goi-mailako +2% 4,3
Goi-mailako +3/4% 0,0
Goi-mailako +5% 3,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 6,2). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

75 ez-aktibotik 32 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 42,7), 23 erretiraturik zeuden (% 30,7) eta 20 bestelako ez-aktibo ziren (% 26,7).

Ez-aktiboak

% 43
% 31
% 27
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 9
% 26
% 25
% 32
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 38 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 271 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

38enplegu udalerrian
% 57,9soldatapeko
% 42,1ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 27.670 eurokoa zen.

27.670 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 24.940 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 10 komertzioetatik, 1 janari enpresa zen, 1 eraikuntza enpresa zen, 5 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 garraio enpresa zen, 1 higiezinen enpresa zen eta 1 zerbitzu enpresa zen.[12]

2009an norbanakoentzat zegoen zerbitzu bakarra iturgina zen.[13]

2000. urtean Vattetot-sous-Beaumont udalerrian 11 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an inguruko herriekin osatutako barreiatutako lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1994ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 4,8 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Octeville », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]