Edukira joan

Saint-André-d'Olérargues

Saint-André-d'Olérargues
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Okzitania
Departamendua Gard
BarrutiNîmeseko barrutia
Kantonamenducanton of Lussan
Izen ofizialaSaint-André-d'Olérargues
Le Pradel
Oleyrargues
Posta kodea30330
Geografia
Koordenatuak44°09′43″N 4°29′08″E / 44.1619°N 4.4856°E / 44.1619; 4.4856
Mapa
Azalera9,75 km²
Altitudea86 m, 263 m eta 185 m
MugakideakLa Ròca de Céser, Sabran, Sent Marcèu de Carreireta eta Verfeuil
Demografia
Biztanleria443 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 211 (%48,1) (%51,9) 228 alt_right
Dentsitatea45 bizt/km²
mairie-saintandredolerargues.fr

Saint-André-d'Olérargues (frantsesez eta ofizialki: Saint-André-d'Olérargues) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Gard departamenduan dago, Okzitania eskualdean. Azken erroldaren arabera 443 biztanle zituen 9,8 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: La Ròca de Céser, Sabran, Sent Marcèu de Carreireta eta Verfeuil.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Saint-André-d'OlérarguesSaint-André-d'Olérargues
Població amb 527 habitants (2000)Verfeuil (3,3 km)
Població amb 1724 habitants (2000)Sabran (5,1 km)
Població amb 1016 habitants (2000)Goudargues (6,1 km)
Població amb 758 habitants (2000)Cavillargues (6,2 km)
Població amb 861 habitants (2000)Cornillon (6,9 km)
Població amb 227 habitants (2000)Fontarèches (7,2 km)
Població amb 678 habitants (2000)Saint-Gervais (7,5 km)
Població amb 192 habitants (2000)Pougnadoresse (7,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima mediterraneo garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima mediterraneo du, eta Proventza eta Lengadoka-Roselloneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak udan; eguzkialdi oso ona (2600 ordu/urte); uda beroa (21,5 °C); haize gogorrak; laino gutxi)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H3 zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 13,5 °C-koa da, 17,2 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 851 mm-koa da, urtarrilean 6,3 euri-egun eta uztailean 3,3 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Caubilhargues udalerrian dago, 6 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 14,1 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 845,8 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,7 °C-koa da, 2023ko abuztuaren 22an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -15 °C-koa da, 1971ko urtarrilaren 5an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 13,8 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (23,7 °C) eta hotzena urtarrila (5,3 °C). Urteko prezipitazioa 860 mm-koa da; hilabeterik euritsuena azaroa da (121 mm) eta lehorrena uztaila (39 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,26 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (13,2 °C) baino 1,4 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2020, 2022, 2023, 2024 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (15,7 °C) eta hotzena 1963 (12,1 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Saint-André-d'Olérargues)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 5.3 6.0 9.6 12.6 16.9 21.1 23.7 23.0 18.3 14.0 9.0 5.8 13.8
Pilatutako prezipitazioa (mm) 71 45 52 71 67 47 39 51 115 120 121 62 860
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (13,2 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,3−0,3+0,9+0,9+1,1+1,4+1,0+1,2−0,40,0+0,4+0,3
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 25 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (13,2 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea1002003004005001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 228 gizon, 211 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
2.37
4.39
 
85-89
 
4.74
0.00
 
80-84
 
0.00
0.00
 
75-79
 
2.37
2.19
 
70-74
 
2.37
11.40
 
65-69
 
7.11
8.77
 
60-64
 
4.74
17.98
 
55-59
 
9.48
11.40
 
50-54
 
21.80
4.39
 
45-49
 
9.48
8.77
 
40-44
 
2.37
0.00
 
35-39
 
4.74
4.39
 
30-34
 
9.48
0.00
 
25-29
 
0.00
2.19
 
20-24
 
4.74
8.77
 
15-19
 
7.11
8.77
 
10-14
 
4.74
4.39
 
5-9
 
0.00
2.19
 
0-4
 
2.37
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Saint-André-d'Olérargues udalerrian 443 biztanle zeuden eta 205 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,16 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 35,1). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 30,2 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

443biztanle
205elkarbizitza-unitate
2,16lagun elkarbizitza-unitateko
137familia
Udalerria
% 30
% 35
% 30
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 137 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (72). Guraso bakarreko 5 familietatik 5etan ama zen guraso bakarra. 72 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[10]

72
61
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 25,4), goi-mailako langileak (% 20,0), enplegatuak (% 15,1), eskulangileak (% 14,6). Talde nagusia (erretiratuak, % 25,4) Gard departamenduko batez bestekoaren (% 34,7) azpitik dago. 21 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 10,2).[10]

Udalerria
% 10
% 20
% 12
% 15
% 15
% 25
Gard
% 9
% 15
% 15
% 12
% 35
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 277 etxebizitza zeuden. Horietatik 200 egoitza nagusi ziren, 62 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 15 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (262), eta apartamentuak gutxi ziren (12). Egoitza nagusietatik 163 beren jabearen bizilekuak ziren, 28 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 8 doan lagata.[11]

277etxebizitza
200egoitza nagusi
262etxe
12apartamentu

Etxebizitza multzoa

200
62
Egoitza nagusia (200)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (62)Hutsik (15)

Etxe mota

262
Etxea (262)Apartamentua (12)

Jabetza egoera

163
28
Jabeak (163)Alokairuan (28)Doan lagata (8)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1991-2005 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (62).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik23
1919-19454
1946-19708
1971-199051
1991-200562
2006-202045

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (109). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (87 etxebizitzatan). 138 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 83 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 108tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela3
2 gela10
3 gela19
4 gela58
5 gela edo gehiago109

Berogailu mota

31
87
70
Gas sarea (1)Fuel-olioa (31)Elektrizitatea (87)Gas botila (10)Bestelakoak (70)

Aparkalekua eta ibilgailuak

138aparkalekua
83ibilgailu 1
108ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 264 biztanleetatik 208 aktibo ziren (% 78,8), horietako 196 lanean (% 74,2) eta 12 langabezian (aktiboen % 5,8).

26415-64 urteko biztanle
% 78,8aktibo
% 74,2lanean
% 5,8langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 48,1
25-54 urte% 97,4
55-64 urte% 53,7
Gizonak% 81,2
Emakumeak% 76,5

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 30,0
BEPC, brebeta% 0,0
CAP-BEP% 5,0
Batxilergoa% 6,8
Goi-mailako +2% 6,7
Goi-mailako +3/4% 3,7
Goi-mailako +5% 0,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 5,8). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

56 ez-aktibotik 15 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 26,8), 25 erretiraturik zeuden (% 44,6) eta 16 bestelako ez-aktibo ziren (% 28,6).

Ez-aktiboak

% 27
% 45
% 29
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 20
% 29
% 24
% 18
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 55 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 196 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

55enplegu udalerrian
% 54,5soldatapeko
% 45,5ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 27.170 eurokoa zen.

27.170 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.930 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 18 komertzioetatik, 1 material elektrikoaren fabrikazioko enpresa zen, 3 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 5 eraikuntza enpresak ziren, 1 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresa zen, 1 ostalaritza eta jatetxe enpresa zen, 5 zerbitzu enpresak ziren, 1 administrazio publikoko enpresa zen eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 6 zerbitzu publikoetatik, 1 igeltseroa zen, 1 margolaria, 1 zurgina, 2 argiketariak eta 1 jatetxe.[13]

2000. urtean Saint-André-d'Olérargues udalerrian 25 nekazaritza-ustiategi zeuden, 450 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1961ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 3,8 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Cavillargues », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]