Edukira joan

Mélamare

Mélamare
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Normandia
Departamendua Itsas Sena
BarrutiLe Havreko barrutia
Kantonamenducanton of Lillebonne
Izen ofizialaMélamare
Posta kodea76170
Geografia
Koordenatuak49°32′15″N 0°27′02″E / 49.5375°N 0.4506°E / 49.5375; 0.4506
Mapa
Azalera6,35 km²
Altitudea60 m, 136 m eta 110 m
MugakideakLa Cerlangue, La Remuée, Saint-Antoine-la-Forêt, Saint-Eustache-la-Forêt, Saint-Nicolas-de-la-Taille eta Les Trois-Pierres
Demografia
Biztanleria938 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 468 (%50,1) (%49,9) 466 alt_right
Dentsitatea148 bizt/km²
melamare.fr

Mélamare Frantziako udalerria da, Itsas Sena departamenduan dagoena, Normandia eskualdean. Azken erroldaren arabera 938 biztanle zituen 6,3 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: La Cerlangue, La Remuée, Saint-Antoine-la-Forêt, Saint-Eustache-la-Forêt, Saint-Nicolas-de-la-Taille eta Les Trois-Pierres.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
MélamareMélamare
Població amb 1335 habitants (2000)La Remuée (3,8 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta ekialdeko Mantxako kostaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi urria (1550 ordu/urte); aire-hezetasun handia neguan; haize gogorrak maiz)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,4 °C-koa da, 13,1 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 942 mm-koa da, urtarrilean 12,9 euri-egun eta uztailean 8,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Boulleville udalerrian dago, 20,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 851,2 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,3 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -12,3 °C-koa da, 2012ko otsailaren 11an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 11,0 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena abuztua da (17,5 °C) eta hotzena urtarrila (5,2 °C). Urteko prezipitazioa 1034 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (133 mm) eta lehorrena apirila (62 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,25 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (10,2 °C) baino 1,4 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenetatik lau 2000tik aurrerakoak dira (2020, 2022, 2023 eta 2024). Urterik beroena 2022 izan zen (12,2 °C) eta hotzena 1963 (8,7 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Mélamare)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 5.2 5.4 7.4 9.6 12.6 15.4 17.3 17.5 15.1 12.1 8.5 5.8 11.0
Pilatutako prezipitazioa (mm) 97 77 67 62 64 71 66 82 86 118 112 133 1034
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,2 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,0+0,9+1,1+1,2+0,9+0,9+0,8+0,9+0,3+0,2+0,9+0,7
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,2 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea30040050060070080090010001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 466 gizon, 468 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
1.07
0.00
 
85-89
 
0.00
1.07
 
80-84
 
1.07
4.51
 
75-79
 
1.07
3.43
 
70-74
 
5.56
8.80
 
65-69
 
7.69
10.09
 
60-64
 
8.76
7.73
 
55-59
 
8.76
4.51
 
50-54
 
4.49
5.58
 
45-49
 
5.56
7.73
 
40-44
 
5.56
4.51
 
35-39
 
7.69
5.58
 
30-34
 
9.83
5.58
 
25-29
 
3.21
3.22
 
20-24
 
5.56
4.51
 
15-19
 
4.49
6.65
 
10-14
 
1.07
10.94
 
5-9
 
8.76
5.58
 
0-4
 
9.83
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Mélamare udalerrian 938 biztanle zeuden eta 357 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,63 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 43,4). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 17,1 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

938biztanle
357elkarbizitza-unitate
2,63lagun elkarbizitza-unitateko
291familia
Udalerria
% 43
% 37
% 17
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 291 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (155). 136 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 50k seme-alaba bakarra zuten etxean, 85k bi, eta 20k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 155 bikoteetatik 20tan (% 12,9) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[10]

131
155
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean136
Seme-alaba bat50
Bi seme-alaba85
Hiru seme-alaba15
Lau edo gehiago5

15 urte edo gehiago zituzten 725 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 0,0 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 45,0. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 90,7).[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 0
25-39% 4
40-54% 6
55-64% 13
65-79% 14
80 +% 45
Bikotean bizi da
15-24% 11
25-39% 88
40-54% 91
55-64% 81
65-79% 85
80 +% 55

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 50,3 ezkonduta zegoen, eta beste % 26,9 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 11,0 izatezko bikotean eta % 15,9 PACS bidez lotuta). % 15,3 ezkongabeak ziren, % 3,7 alargunak eta % 3,7 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 50,3
PACS bidez lotuta% 15,9
Ezkongabea% 15,3
Izatezko bikotean% 11,0
Alarguna% 3,7
Dibortziatuta% 3,7

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 29,7), erdi-mailako lanbideak (% 21,0), eskulangileak (% 21,0), enplegatuak (% 12,6). Talde nagusia (erretiratuak, % 29,7) Itsas Sena departamenduko batez bestekoaren (% 31,6) azpitik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[10]

Udalerria
% 21
% 13
% 21
% 30
Itsas Sena
% 10
% 16
% 16
% 16
% 32
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 376 etxebizitza zeuden. Horietatik 353 egoitza nagusi ziren, 10 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 13 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (370), eta apartamentuak gutxi ziren (2). Egoitza nagusietatik 321 beren jabearen bizilekuak ziren, 32 alokairuan zeuden, 3 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 1 doan lagata.[11]

376etxebizitza
353egoitza nagusi
370etxe
2apartamentu

Etxebizitza multzoa

353
Egoitza nagusia (353)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (10)Hutsik (13)

Etxe mota

370
Etxea (370)Apartamentua (2)

Jabetza egoera

321
32
Jabeak (321)Alokairuan (32)HLM (3)Doan lagata (1)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (120).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik68
1919-194521
1946-197036
1971-1990120
1991-200537
2006-202063

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (210). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (157 etxebizitzatan). 317 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 98 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 250tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela4
3 gela31
4 gela109
5 gela edo gehiago210

Berogailu mota

51
47
157
93
Gas sarea (51)Fuel-olioa (47)Elektrizitatea (157)Gas botila (6)Bestelakoak (93)

Aparkalekua eta ibilgailuak

317aparkalekua
98ibilgailu 1
250ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 550 biztanleetatik 447 aktibo ziren (% 81,3), horietako 426 lanean (% 77,5) eta 21 langabezian (aktiboen % 4,7).

55015-64 urteko biztanle
% 81,3aktibo
% 77,5lanean
% 4,7langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 46,1
25-54 urte% 95,9
55-64 urte% 55,2
Gizonak% 81,9
Emakumeak% 80,7

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 6,5
BEPC, brebeta% 0,0
CAP-BEP% 9,0
Batxilergoa% 6,3
Goi-mailako +2% 3,3
Goi-mailako +3/4% 0,0
Goi-mailako +5% 1,9

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 4,7). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

104 ez-aktibotik 39 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 37,5), 34 erretiraturik zeuden (% 32,7) eta 31 bestelako ez-aktibo ziren (% 29,8).

Ez-aktiboak

% 38
% 33
% 30
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 8
% 38
% 20
% 27
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 128 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 426 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

128enplegu udalerrian
% 85,2soldatapeko
% 14,8ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 29.120 eurokoa zen.

29.120 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 24.940 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 13 komertzioetatik, 1 janari enpresa zen, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 3 eraikuntza enpresak ziren, 3 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 2 garraio enpresak ziren, 1 ostalaritza eta jatetxe enpresa zen eta 1 zerbitzu enpresa zen.[12]

2009an norbanakoentzat zegoen zerbitzu bakarra igeltseroa zen.[13]

2009an zeuden 2 establezimendu komertzialetatik, 1 okindegi zen eta 1 harategia zen.[14]

2000. urtean Mélamare udalerrian 16 nekazaritza-ustiategi zeuden, 530 hektarea erabiltzen.[15]

  1. ↑ Estazioko erregistroak 2004ko maiatzaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 3,0 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Boulleville », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  15. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]