Edukira joan

Avion

Avion
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Pas-de-Calais
Izen ofizialaAvion
Posta kodea62210
Geografia
Koordenatuak50°24′35″N 2°49′58″E / 50.4097°N 2.8328°E / 50.4097; 2.8328
Mapa
Azalera13,04 km²
Altitudea27 m, 77 m eta 43 m
MugakideakLens, Vimy, Liévin, Méricourt, Sallaumines, Éleu-dit-Leauwette eta Givenchy-en-Gohelle
Demografia
Biztanleria17.435 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 9.314 (%53) (%47) 8.260 alt_right
Dentsitatea1.337 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakZgorzelec eta Oelsnitz, Erzgebirge
ville-avion.fr

Avion Pas-de-Calais departamenduko udalerria da, Lens ondoan kokatua. Azken erroldaren arabera 17.435 biztanle zituen 13 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Lens, Vimy, Liévin, Méricourt, Sallaumines, Éleu-dit-Leauwette eta Givenchy-en-Gohelle.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,5 °C-koa da, 14,4 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 734 mm-koa da, urtarrilean 12,6 euri-egun eta uztailean 0,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Douai udalerrian dago, 16,8 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 729,2 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,8 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -20,5 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 8an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 10,8 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (18,4 °C) eta hotzena urtarrila (4,0 °C). Urteko prezipitazioa 726 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (78 mm) eta lehorrena apirila (43 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,34 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (9,7 °C) baino 1,8 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2011, 2020, 2022, 2023 eta 2024. Urterik beroena 2023 izan zen (12,1 °C) eta hotzena 1963 (8,4 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Avion)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 4.0 4.4 7.0 9.9 13.5 16.4 18.4 18.2 15.0 11.3 7.3 4.5 10.8
Pilatutako prezipitazioa (mm) 61 53 53 43 58 60 64 65 57 66 67 78 726
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,7 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,3+1,1+1,4+1,5+1,2+1,1+1,3+1,2+0,6+0,5+1,2+1,0
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,7 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

BiztanleriaUrtea0500010.00015.00020.00025.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 8.260 gizon, 9.314 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.34
0.40
 
90-94
 
0.97
0.93
 
85-89
 
2.15
1.31
 
80-84
 
2.14
3.17
 
75-79
 
3.56
3.54
 
70-74
 
5.33
5.38
 
65-69
 
5.10
6.11
 
60-64
 
5.36
5.39
 
55-59
 
5.99
6.88
 
50-54
 
6.29
6.89
 
45-49
 
6.97
6.32
 
40-44
 
6.08
6.61
 
35-39
 
6.32
5.76
 
30-34
 
5.13
5.45
 
25-29
 
5.06
5.70
 
20-24
 
6.00
8.29
 
15-19
 
8.14
8.27
 
10-14
 
7.18
7.26
 
5-9
 
6.09
6.34
 
0-4
 
5.81
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Avion udalerrian 17.352 biztanle zeuden eta 7.297 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,38 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 31,7), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

17.352biztanle
7.297elkarbizitza-unitate
2,38lagun elkarbizitza-unitateko
4.907familia
Udalerria
% 29
% 22
% 15
% 32
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 4.907 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (2.136). Guraso bakarreko 1.152 familietatik 960etan ama zen guraso bakarra. 2.043 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 1.215k seme-alaba bakarra zuten etxean, 1.083k bi, eta 567k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 2.136 bikoteetatik 262tan (% 12,3) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

1.620
2.136
1.152
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean2.043
Seme-alaba bat1.215
Bi seme-alaba1.083
Hiru seme-alaba392
Lau edo gehiago175

15 urte edo gehiago zituzten 13.965 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 2,9 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 52,8. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 69,8).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 3
25-39% 11
40-54% 14
55-64% 21
65-79% 30
80 +% 53
Bikotean bizi da
15-24% 12
25-39% 66
40-54% 70
55-64% 67
65-79% 60
80 +% 36

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 39,7 ezkonduta zegoen, eta beste % 15,9 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 10,3 izatezko bikotean eta % 5,6 PACS bidez lotuta). % 30,4 ezkongabeak ziren, % 8,0 alargunak eta % 6,0 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 39,7
Ezkongabea% 30,4
Izatezko bikotean% 10,3
Alarguna% 8,0
Dibortziatuta% 6,0
PACS bidez lotuta% 5,6

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 29,2), eskulangileak (% 22,6), enplegatuak (% 17,8), erdi-mailako lanbideak (% 13,4). Talde nagusia (erretiratuak, % 29,2) Pas-de-Calais departamenduko batez bestekoaren (% 32,6) azpitik dago. 4 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,1).[9]

Udalerria
% 13
% 18
% 23
% 29
% 9
Pas-de-Calais
% 15
% 16
% 19
% 33
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 7.870 etxebizitza zeuden. Horietatik 7.327 egoitza nagusi ziren, 22 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 520 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (5.988), eta apartamentuak gutxi ziren (1.867). Egoitza nagusietatik 3.072 beren jabearen bizilekuak ziren, 4.118 alokairuan zeuden, 2.479 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 138 doan lagata.[10]

7.870etxebizitza
7.327egoitza nagusi
5.988etxe
1.867apartamentu

Etxebizitza multzoa

7.327
Egoitza nagusia (7.327)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (22)Hutsik (520)

Etxe mota

5.988
1.867
Etxea (5.988)Apartamentua (1.867)

Jabetza egoera

3.072
4.118
2.479
Jabeak (3.072)Alokairuan (4.118)HLM (2.479)Doan lagata (138)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (2.047).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik147
1919-19451.604
1946-19702.047
1971-19901.793
1991-2005687
2006-2020995

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (2.977). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (5.109 etxebizitzatan). 4.494 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 3.621 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 2.122tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela116
2 gela512
3 gela1.156
4 gela2.566
5 gela edo gehiago2.977

Berogailu mota

5.109
1.411
Gas sarea (5.109)Fuel-olioa (194)Elektrizitatea (1.411)Gas botila (49)Bestelakoak (563)

Aparkalekua eta ibilgailuak

4.494aparkalekua
3.621ibilgailu 1
2.122ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 11.124 biztanleetatik 7.426 aktibo ziren (% 66,8), horietako 6.052 lanean (% 54,4) eta 1.375 langabezian (aktiboen % 18,5).

11.12415-64 urteko biztanle
% 66,8aktibo
% 54,4lanean
% 18,5langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 43,2
25-54 urte% 82,1
55-64 urte% 46,2
Gizonak% 75,0
Emakumeak% 59,0

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 34,7
BEPC, brebeta% 24,3
CAP-BEP% 22,6
Batxilergoa% 14,9
Goi-mailako +2% 6,9
Goi-mailako +3/4% 10,7
Goi-mailako +5% 8,4

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 18,5). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

3.698 ez-aktibotik 1.164 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 31,5), 677 erretiraturik zeuden (% 18,3) eta 1.858 bestelako ez-aktibo ziren (% 50,2).

Ez-aktiboak

% 31
% 18
% 50
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 24
% 34
% 31
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 3.821 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 6.052 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

3.821enplegu udalerrian
% 90,7soldatapeko
% 9,3ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 19.900 eurokoa zen, eta biztanleen % 29 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

19.900 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 23.260 €
% 29,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 19,1
  1. ↑ Estazioko erregistroak 1962ko martxoaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 1,3 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Douai », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Frantzia
Artikulu hau Frantziako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.