Jump to content

ету

From Wiktionary, the free dictionary

Kazakh

[edit]
Alternative scripts
Arabic ەتۋ
Cyrillic ету
Latin etu

Etymology

[edit]

Inherited from Proto-Turkic *ẹt-. Cognate with Turkish etmek.

Noun

[edit]

ету • (etüw)

  1. doing

Verb

[edit]

ету • (etüw)

  1. to do

Derived terms

[edit]
Conjugation of ету (etüw)
singular plural
1st person 2nd person 3rd person 1st person 2nd person 3rd person
informal formal informal formal
мен сен сіз ол біз сендер сіздер олар
aorist етемін (etemin) етесің (etesiŋ) етесіз (etesiz) етеді (etedi) етеміз (etemiz) етесіңдер (etesiŋder) етесіздер (etesizder) етеді (etedi)
preterite еттім (ettim) еттің (ettiŋ) еттіңіз (ettiŋiz) етті (etti) еттік (ettik) еттіңдер (ettiŋder) еттіңіздер (ettiŋizder) етті (etti)
perfect еткенмін (etkenmin) еткенсің (etkensiŋ) еткенсіз (etkensiz) еткен (etken) еткенбіз (etkenbiz) еткенсіңдер (etkensiŋder) еткенсіздер (etkensizder) еткен (etken)
pluperfect еткен едім (etken edim) еткен едің (etken ediŋ) еткен едіңіз (etken ediŋiz) еткен еді (etken edi) еткен едік (etken edik) еткен едіңдер (etken ediŋder) еткен едіңіздер (etken ediŋizder) еткен еді (etken edi)
renarrative етіппін (etippin) етіпсің (etipsiŋ) етіпсіз (etipsiz) етіпті (etipti) етіппіз (etippiz) етіпсіңдер (etipsiŋder) етіпсіздер (etipsizder) етіпті (etipti)
past habitual ететінмін (etetinmin) ететінсің (etetinsiŋ) ететінсіз (etetinsiz) ететін (etetin) ететінбіз (etetinbiz) ететінсіңдер (etetinsiŋder) ететінсіздер (etetinsizder) ететін (etetin)
presumptive етермін (etermin) етерсің (etersiŋ) етерсіз (etersiz) етер (eter) етерміз (etermiz) етерсіңдер (etersiŋder) етерсіздер (etersizder) етер (eter)
intentional етпекпін (etpekpin) етпексің (etpeksiŋ) етпексіз (etpeksiz) етпек (etpek) етпекпіз (etpekpiz) етпексің (etpeksiŋ) етпексіз (etpeksiz) етпек (etpek)
voluntative and imperative етейін (eteyin) ет (et) етіңіз (etiŋiz) етсін (etsin) етейік (eteyik) етіңдер (etiŋder) етіңіздер (etiŋizder) етсін (etsin)
optative еткім келеді (etkim keledi) еткің келеді (etkiŋ keledi) еткіңіз келеді (etkiŋiz keledi) еткісі келеді (etkisi keledi) еткіміз келеді (etkimiz keledi) еткілерің келеді (etkileriŋ keledi) еткілеріңіз келеді (etkileriŋiz keledi) еткілері келеді (etkileri keledi)
conditional етсем (etsem) етсең (etseŋ) етсеңіз (etseŋiz) етсе (etse) етсек (etsek) етсеңдер (etseŋder) етсеңіздер (etseŋizder) етсе (etse)
converbs imperfective non-finite ете (ete)
finite етемін (etemin) етесің (etesiŋ) етесіз (etesiz) етеді (etedi) етеміз (etemiz) етесіңдер (etesiŋder) етесіздер (etesizder) етеді (etedi)
perfective non-finite етіп (etip)
finite етіппін (etippin) етіпсің (etipsiŋ) етіпсіз (etipsiz) етіпті (etipti) етіппіз (etippiz) етіпсіңдер (etipsiŋder) етіпсіздер (etipsizder) етіпті (etipti)
inceptive non-finite еткелі (etkeli)
infinitive and supines impersonal nominative ету (etüw)}
genitive етунің (etüwniŋ)
dative етуге (etüwge)
accusative етуді (etüwdi)
locative етуде (etüwde)
ablative етуден (etüwden)
instrumental етумен (etüwmen)
personal менің сенің сіздің оның біздің сендердің сіздердің оларның
nominative етуім (etüwim) етуің (etüwiŋ) етуіңіз (etüwiŋiz) етуі (etüwi) етуіміз (etüwimiz) етуің (etüwiŋ) етуіңіз (etüwiŋiz) етудері (etüwderi)
genitive етуімнің (etüwimniŋ) етуіңнің (etüwiŋniŋ) етуіңдердің (etüwiŋderdiŋ) етуінің (etüwiniŋ) етуіміздің (etüwimizdiŋ) етуіңнің (etüwiŋniŋ) етуіңізнің (etüwiŋizniŋ) етулерінің (etüwleriniŋ)
dative етуіме (etüwime) етуіңе (etüwiŋe) етуіңізке (etüwiŋizke) етуіне (etüwine) етуімізке (etüwimizke) етуіңе (etüwiŋe) етуіңізке (etüwiŋizke) етулеріне (etüwlerine)
accusative етуімді (etüwimdi) етуіңді (etüwiŋdi) етуіңізді (etüwiŋizdi) етуін (etüwin) етуімізді (etüwimizdi) етуіңді (etüwiŋdi) етуіңізді (etüwiŋizdi) етулерін (etüwlerin)
locative етуімде (etüwimde) етуіңде (etüwiŋde) етуіңізде (etüwiŋizde) етуінде (etüwinde) етуімізде (etüwimizde) етуіңде (etüwiŋde) етуіңізде (etüwiŋizde) етудерінде (etüwderinde)
ablative етуімден (etüwimden) етуіңден (etüwiŋden) етуіңізден (etüwiŋizden) етуінен (etüwinen) етуімізден (etüwimizden) етуіңден (etüwiŋden) етуіңізден (etüwiŋizden) етудерінен (etüwderinen)
instrumental етуіммен (etüwimmen) етуіңмен (etüwiŋmen) етуіңізбен (etüwiŋizben) етуімен (etüwimen) етуімізбен (etüwimizben) етуіңмен (etüwiŋmen) етуіңізмен (etüwiŋizmen) етудерімен (etüwderimen)
participles past еткен (etken)
transitory past ететін (etetin)
future етер (eter)